BAMBUM HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

 1. Bambum ürünleri gerçekten bambu ağacından mı üretiliyor?

Evet. Bambum ürünlerini üretirken başka bir ağaç türü kullanmıyoruz.

 1. Mutfak ürünleri için hammadde olarak neden bambuyu seçtiniz?

Bambu, dünyadaki en çevre dostu malzemelerden biridir. Kesilen bir bambunun yeniden büyümesi sadece birkaç ay sürer ve yetişirken hiçbir tarım ilacına ihtiyaç duymaz. Yapı itibariyle sedir ağacından bile serttir ve bünyesinde birçok antibakteriyel öğe içerir. Gelecek nesilleri düşünerek, bu materyalin çevre sorununu çözmede önemli bir katkıda bulunacağına inanıyoruz.

 1. Pandaların nesli tükenmek üzere ve en önemli gıdaları bambu. Bambu ürünler üreterek pandaların besin kaynaklarına zarar vermiyor musunuz?

Pandaların nesilleri açlık nedeniyle değil, çiftleşmek istemiyor olmaları nedeniyle tehlike altındaydı. (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) açıklamasına göre Eylül 2016’dan beri tehlike geçti.) Ayrıca bambu, 1450’den fazla alt türe yayılan bir ağaç türüdür. Pandaların yediği bambular ve mutfak ürünleri üretiminde kullanılan bambular tür olarak birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra, üretim için kullanılacak olan bambular vahşi ormanlardan kesilmez. Sadece bu iş için kurulan endüstriyel bambu ormanlarından hasat edilir. Bambu ürün üretimi bambu ormanlarını azaltmak yerine talep nedeniyle bambu ormanlarının artmasını sağlar.

 1. Bambunun diğer ağaçlardan ne farkı var?

Bambu kısa sürede yetişen ve ürünleri uzun süre kullanılabilen bir ağaç türüdür. Söz gelimi meşe ağacından bir ürün yapacaksanız 60-70 yaşında bir meşeyi kesmeniz gerekir. Bugün kullandığınız bir meşe kesme tahtasının üretildiği ağaç 70 yıl önce dikilmişti. Fakat elinizdeki bambu ürünün üretildiği bambu ağacı sadece birkaç ay önce dikildi ve elinizdeki ürün eskimeden o ağaç yeniden büyüyecek. Biz kendi diktiğimiz ağaçlardan ürün yapabiliyoruz. Fakat bugün dikeceğimiz bir meşe ağacından ancak torunlarımız ürün yapabilir. Hülasa, bambu çevreyi düşünenlerin ilk tercih etmesi gereken malzemedir.

 1. Bambum ürünlerindeki “Original Antibacterial Bamboo” logosu ne anlama geliyor?

Bambu ağacı, kendi doğasında antibakteriyel öğeler içerir. Doğru şekilde işlenen bambu ağacı, ürün haline geldiğinde de antibakteriyel özelliğini korur. Bambum markalı ürünler, Türkiye ve AB ülkelerindeki akredite kuruluşlar tarafından antibakteriyel olarak belgelenmiştir. Bu nedenle ürünler ve ambalajlar üzerinde bu ibare bulunur. Bambum markalı ürünler doğru kullanıldığı sürece mikrop üretmez, bakteri barındırmaz. Bambu ürün satan diğer firmalarda böyle bir belge yoktur.

 1. Bambum ürünleri yapıştırma mı? Nasıl yapıştırılıyor?

Bambu, ülkemizden aşina olduğumuz saza benzeyen, içi boş, boru şeklinde bir bitkidir. Boyu 30 metreyi, çapı 30 santimetreyi geçebilir. Dış çerçeveyi oluşturan etli kısmın kalınlığı 3-4 santimetre civarında olur. Ham bambuların çatlatılmasıyla elde edilen çıtalar, bambunun şekerli yapısından elde edilen bir doğal yapıştırıcıyla birbirine yapıştırılır. Yapıştırma esnasında kimyasal bir tutkal kullanılmaz. Yapıştırıcı, ağacın kendi şekerinden üretilir.

 1. Bambu yeşil bir ağaç olmasına rağmen ürünler neden kahverengi?

Bambu ağaçları işlenmeden önce kurutulur ve fırınlanır. Yüksek ısıya maruz kalarak içindeki su ve şekeri kaybetmesi nedeniyle doğal yeşil renginden uzaklaşıp, kahverengine bürünür.

 1. Bambum ürünlerinde vernik veya boya var mı? Ürünlerin renkleri bazen açık veya koyu olabiliyor. Bu boya farkından mı?

Bambum ürünlerinde boya, vernik veya kimyasal cila kullanılmaz. Üretim tamamlandığında, ince zımpara esnasında doğal reçine ile parlaklık sağlanır. Bu nedenle gıda ile teması uygundur. Renk tonlarındaki farklılığın nedeni, ağaçların fırınlanma sürecidir. Ağacın yaşı ve fırının o anki yanma gücü nedeniyle ürünlerde hafif renk farklılıkları olabilir.

 1. Kaplama malzemesi koku yapar mı?

Bambu ürünlerde kaplama malzemesi olarak doğal reçine kullanılmaktadır. Herhangi bir koku yapmaz. Ürünün ambalajını açtığınızda alacağınız koku, bambu ağacının kendi kokusudur. Bu koku ambalajın açılmasından birkaç saat sonra uçar ve ürünler kullanım esnasında koku yapmaz.

 1. Bambum ürünleri mikrodalga fırına girer mi?

Bambum ürünleri mikrodalga fırın kullanımına uygun olarak tasarlanmamıştır. Ham ahşap olması nedeniyle fırına girmesi durumunda deforme olabilir, hatta tutuşabilir.

 1. Suya dayanıklılığı nasıldır? Nasıl yıkanmalıdır?

Ürünlerinizi kullandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede yıkayın. Yıkama esnasında ılık su, yumuşak bir sünger ve mümkünse doğal deterjanlar kullanın. (Bambum tarafından üretilen %100 doğal Bambum Pak Elde Temizleyici’yi hem Bambum ürünlerinizde hem de diğer bulaşıklarınızda güvenle kullanabilirsiniz.)

Çok kaynar su, çamaşır suyu, aktif maddesi yüksek deterjanlar ve bulaşık teli gibi tahrişe neden olabilecek temizleyiciler kullanmayın. Yıkadıktan sonra kurulayarak, direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde saklayın.

Ürün üzerinde yoğun miktarda asitli sos kullanıldıysa, bir miktar kaya tuzunu ürün üzerine serpin. Bir limonu ortadan keserek, tuzla birlikte ürünü güzelce ovalayın. Limon suyu ve tuzun etkileşimi, ürün üzerindeki ağır lekeleri doğal ve kolay bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

 1. Bakımı nasıl yapılmalıdır?

Doğru şekilde yıkanan ve gerekli ihtimam gösterilen bir Bambum ürünü, uzun süre kullanılabilir. Ömrünü uzatmak için kullanım sıklığına bağlı olarak doğal zeytinyağı veya sedir yağı ile yağlayabilirsiniz.

Yağlama işlemi çok basittir. Birkaç damla zeytinyağını ürünün üzerine damlatın ve elinizle veya bir pamuk yardımıyla ürünün her tarafını yağlayıp kurumaya bırakın. Zeytinyağı birkaç dakika içinde kurur ve ürünün yeni cilalanmış gibi parlamasını sağlar.

 1. Ben çeyiz için alıyorum. 1-2 yıl açılmadan bekler mi? Kullanmasak da yağlamak gerekir mi?

Bambum ürünlerini kullanmadığınız sürece bakım için yağlamanıza gerek yoktur.

 1. Çeyiz için aldığım Bambum ürünlerini nasıl saklamalıyım?

Rutubetten uzak bir ortamda saklayın. Bambum ürünler sudan etkilenmez ancak rutubetin etkisi sudan farklıdır. Rutubetli ortam bir süre sonra ürünlerinize zarar verebilir.

 1. Yağ ve soslar ürünün içine işler mi? Her türlü gıdayı servis edebilir miyim?

Ağacın sert yapısı nedeniyle soslar ürünün içine işlemez. Ancak kullanılan bir ürünün uzun süre kirli kalması durumunda üzerinde lekeler oluşabilir. Her türlü gıdayı servis edebilirsiniz. Sıcak sunumlarda 80° ısıya kadar sıcaklıktaki gıdaları sorunsuz servis edebilirsiniz.

 1. Kullanıldıkça deforme olur mu?

Ürünlerimizi mümkün olabilecek en uzun sürelerde kullanılabilmesi için üretiyoruz. Ancak Bambum ürünleri tamamen doğal olduğundan, uzun süreli kullanımlarda dış yüzeyde renk değişimleri gerçekleşebilir. Bu durum, ürünün kullanımında bir sorun oluşturmaz.

 1. Kırılan bir Bambum ürünü tamir edilebilir mi?

Bambum ürünlerinin üretildiği paneller yapıştırıldıktan sonra fırınlandığı için, kırılan bir ürünün tamiri mümkün değildir.

 1. Ürünleri nerede üretiyorsunuz? Hammadde nereden geliyor?

Bambu, sadece Uzakdoğu’da yetişen endemik bir ağaç türüdür. Bu nedenle ağaçları Çin’in çeşitli bölgelerinde yetiştiriyor, her modelimiz için alanında uzman fabrikalarla çalışıyoruz. Ağacın yetişmesinden hasadına, panellerin üretiminden ürünlerin paketlenmesine kadar tüm işlemler Bambum mühendisleri gözetiminde yapılıyor.

 1. Bambum ürünlerinin kullanım ömrü dolduktan sonra ne oluyor?

Kullanım ömrü dolan Bambum ürünler, çevre için hiçbir risk oluşturmaz. Bir ormanda unutulan Bambum tabak ve ağaçtan düşen bir kozalağın çevreye etkisi aynıdır. İkisi de doğal ortamında yok olur.

 1. Bambu ve diğer geleneksel materyaller arasındaki fark nedir?

Bu farkı anlamak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

BAMBU PORSELEN PLASTİK CAM
Sağlamlık Zor Kırılır Hassas Zor Kırılır Hassas
Malzeme Doğal Doğal, boyalı Petrokimyasal Doğal
Yüzey Doğal Boyalı, sırlı Petrokimyasal Doğal
Logolama Lazer oyma Boyalı baskı Boyalı Baskı Boyalı Baskı
Ağırlık Hafif Ağır Hafif Ağır
Bulaşık Makinesi Girmez Girer Girer Girer
Mikrodalga Girmez Girer Girmez Girer
Endüstriyel Atık Oluşturmaz Oluşturur Oluşturur Oluşturmaz

 

 1. Bambum ve diğer bambu üreticileri arasındaki fark nedir?

Bu farkları madde madde sayabiliriz.

Hammadde:

Bambum: Kendi bambu ormanlarında, ürüne özel ağaç yetiştirir.

Sıradan Marka: Hammaddeyle ilgilenmez. Çin’de üretilmiş hazır ürünleri alır.

Tasarım ve Tescil:

Bambum: Tasarımlarını kendi bünyesinde yapar. Bambum tasarımcılarının hazırladığı modellerin patenti alınır ve üretilir. Ürünlerinin büyük kısmı kopyalamaya karşı tescillidir.

Sıradan Marka: Kendi tasarımlarını yapmaz. Tasarım yapmadığı için koruyacağı modeli olmaz, tescil maliyeti bulunmaz. Hazır ürünü alıp satar. Bambum’un lisanslı ürünlerini kopyaladığı sıklıkla görülür. Kalite kontrolü mümkün değildir.

Üretim ve Paketleme:

Bambum: Kendi personeliyle işlemi başından sonuna kadar takip eder.

Sıradan Marka: Merdivenaltı atölyelerde üretilmiş hazır ürünleri alıp satar. Hazır ürün alıp satması nedeniyle kaliteye önem vermez. Fiyat politikasını Bambum’a göre ayarlamaya çalışır.

Logolama:

Bambum: Üretim esnasında “Original Antibacterial Bamboo” ifadesiyle birlikte tescilli Bambum markasını tüm ürünlerinde kullanır.

Sıradan Marka: Hazır ürünü alıp satması nedeniyle logolarda bir standart olmaz. Etiket ve ambalajlarda belli bir kurumsal kimlik bulunmaz. Çin’de üretilip herkese satılan sıradan ürünleri Çince veya İngilizce hazır etiketiyle piyasaya sürer. Ürünleri antibakteriyel olmadığı için kanunen “antibakteriyel” ifadesini kullanmaya hakkı yoktur.

Kalite Kontrol ve Sevkiyat:

Bambum: Tüm ürünleri kalite kontrolden geçerek transit sevkiyatı sağlanır. Bambum markası Avrupa Birliği ülkelerinde ve ABD’de temsil edildiğinden, tüm kalite belgeleri mevcuttur.

Sıradan Marka: Üretim ve kalite kontrol aşamasında herhangi bir personeli bulunmaz. Sıradan fabrikalarda üretilmiş ürünler fiyatının ucuzluğu dikkate alınarak Türkiye’ye sevk edilir. Avrupa Birliği veya ABD gibi ürün kalitesine dikkat eden ülkelere ihracat yapmadığı için kalite belgesi de bulunmaz.

Vergi ve Fiyatlandırma:

Bambum: Tüm ürünler fabrikadan çıktığı gibi gerçek bedeli üzerinden faturalandırılıp, bütün gümrük vergileri ödenir. Gerek yurtiçi bayileriyle gerekse ihracatlarında tam faturalı çalışır, vergilerini zamanında öder. Tasarım, patent, pazar ihtiyacı ve risk analizi sonucunda nihai fiyatı belirlenir.

Sıradan Marka: Herhangi bir analize ihtiyaç duymaz. Vergi ve fatura konuları yoruma açıktır. Kendi fiyatını Bambum’un fiyat politikasına göre belirlemeye çalışır. Kalite/fiyat oranı genellikle Bambum’dan pahalı çıkar.

 1. Bambum firmasının diğer bambu satıcılarından farkı nedir?

Bambum, Karınca Ev Gereçleri Ltd. Şti’nin tescilli markasıdır. Sadece bambu ürünler üretir, AR-GE çalışmaları yapar, 2’si kendine ait olmak üzere 41 farklı fabrikada ürettiği ürünleri başta Türkiye olmak üzere 52 ülkede temsil eder. Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika kıtasında birçok ülkede Bambum ürünleri görebilirsiniz.

Bambum ürünlerinin tamamının ürün kodu bellidir ve her ürünün bir ismi vardır. (Penne tabak, Tai Kaşık, Merienda bulaşıklık, vs.) Ürünler tescillidir ve ürün sürekliliği bulunur. Kırşehir’de kullandığınız Bambum marka bir tabak setinin eksik parçasını aynı etiket ve kaliteyle Barcelona’da, Los Angeles’da veya Moskova’da kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bambum, sadece bambuya adanmış üretici bir firmadır.

Sıradan bambu satıcısı ise sadece satıcıdır. Porselen, plastik, tekstil ürünlerinin arasında birkaç parça bambu ürün de bulunur. Ürünlerin sürekliliği mümkün değildir. Çin’de bulduğu ucuz veya kampanyalı ürünleri alıp getirir. Bugün olan ürün yarın olmayabilir. Ürünlerle ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda sorununuzu çözecek bir muhatap bulamazsınız. Bir marka bütünlüğünün ve tutarlılığının mümkünatı yoktur. Ürünler sadece Türkiye’de, Bambum ile çalışma şansı bulamamış olan mağazalar tarafından satılır. Kalite yetersizliği nedeniyle AB ülkelerinde yer alamaz.

Bambum ürünleri hakkında diğer sorularınız için internet sitemizdeki “Neden Bambu?” başlığını inceleyebilir veya info@bambum.com.tr adresine sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Teşekkür ederiz.