Yaz Aylarında Sofranızdan Eksik Etmeyin

Domates ve Salatalık: Düşük kalorili olmasından ötürü yaz aylarında kahvaltıdan yatma vaktine kadar gün boyu domates tüketilebilir. Kansere karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır. gündelik C ve A vitamin ihtiyacını karşılar. Güneşin yüksek ışınlarına karşı cildi besleyen vitamin ve mineralleri içermektedir. Salatalık da A ve C vitamini açısından zengindir. Kabuğunu yıkayıp kabuğu ile yemekte yarar bulunur. özellikle içeriğindeki lif hem şekeri dengeler hem de sindirime iyi gelir.

Karpuz: Yüksek antioksidan düzeyine sahip olan karpuz, A ve C vitaminlerinden oldukça varlıklı bir meyvedir. Vücutta su kaybını önlemektedir. bilhassa potasyum ve magnezyum açısından yüksek önemi vardır. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun tüketiminde porsiyonlara dikkat edilmelidir sebebi ise 1 dilimi 45 kaloridir. Karpuz yemeklerden en az 2-3 saat sonra tüketilmelidir.

Kuinoa: Bulgur tanesine benzeyen “glütensiz” bir besindir. Hazmı kolay, protein içeriği yüksektir. Tam taneli tahıllar içerir, B vitamin deposudur ve E vitamini yüksektir. Demir ve çinko kıymeti bakımından zengindir. Yaz mevsiminde salatalarda haşlanmış şekilde tüketilebilir.

Yulaf Ezmesi: Düşük kalorili ve tok tutucudur. içinde B komplex vitaminler, protein, yağ ve mineraller bulunmaktadır. bilhassa kan şekerini dengeleyici özelliği nedeniyle kan şekeri olanla düşüklüğü ve diyabet hastalarında tüketilmesi önerilir. içerdiği lif yoğundur ve kabızlık şikayeti olanlarda hızlı çözüm olabilmekte. Kilo vermek isteyenlerin yazın vazgeçilmez besini olmalıdır.

Enginar: “Ciarin asidi” içeriğine sahip olan enginar; hücre yenilenmesinde önemli bir sebzedir. Karaciğer üstünde koruyucu özelliğe sahiptir. Safra salgılanmasını artırır ve hazımsızlığa iyi gelir. Böbreklerde üre konsantrasyonunu yükseltir ve idrar söktürücü özellik gösterir. Toksin atımında da faydalıdır. Kolesterol düşürücü özelliği olan enginarın karbonhidrat içeriği doygunluk hissi sağlar. A ve C vitamini yüksek, yağ oranı düşüktür.

Kabak: Yaz mevsiminde dolması, çorbası, salatası, mezesi, tatlısı, böreği ve zeytinyağlısı yapılabilen en kullanışlı sebzedir. oldukça düşük kalorili bir sebze olmasının birlikte lif açısından da çok zengindir.

Artan Sıvı ihtiyacına Dikkat

Su, Soda, Limonata: Sıvı gereksinimi yaşa bağlı şekilde değişse de günlük olarak 1,5 litrenin üstünde olmalıdır; lakin sıcak havalarda ise bu oran 3 litreye yakın olabilir. Kilo almamak ve bünyenin su kaybını engellemek için artan sıvı ihtiyacını karşılamak gerekir. yalın soda, ter ile birlikte atılan minerallerin karşılanmasını da basitleştirir.